OTVORENI NATJEČAJI

UNIC HEI Award for Best Practices in Inclusive Higher Education

U okviru UNIC saveza, kojem je Sveučilište u Zagrebu jedan od članova, otvoren je poziv za UNIC HEI Award for Best Practices in Inclusive Higher Education – nagradu koja prepoznaje značajan doprinos u podučavanju, istraživanju i promociji raznolikosti i inkluzije putem kolegija koje nude partnerska sveučilišta UNIC mreže. Nagrada ima za cilj prepoznati inovativne i utjecajne kolegije koji postavljaju visoke standarde inkluzivnog visokog obrazovanja te pruža platformu za dijeljenje tih postignuća unutar UNIC zajednice i šire. Dobitnicima nagrade bit će dodijeljena digitalna UNIC značka kao priznanje izvrsnosti u promicanju raznolikosti i inkluzije.


Uvjeti za prijavu

Kako bi kolegij bio prihvatljiv za UNIC HEI Award mora ispuniti sljedeće formalne uvjete:

Kolegij mora biti dio ponude UNIC mreže sveučilišta.

Mora biti dostupan za upis studentima s barem jednog UNIC partnerskog sveučilišta ili mora postojati namjera da bude dostupan od iduće akademske godine.

Kolegij se mora izvoditi na engleskom jeziku.

Izvodi se najmanje jedan semestar ili akademsku godinu.

U opisu kolegija ili kurikulumu moraju biti obrađene teme superdiverziteta, diverziteta i/ili inkluzije.

Kandidati su pozvani priložiti motivacijsko pismo koje odgovara na sljedeća pitanja: Što vas motivira da se prijavite za ovu nagradu? Zašto vjerujete da ovaj kolegij zaslužuje priznanje kao vodeća praksa u podučavanju i istraživanju u području raznolikosti i inkluzije? 


Prihvatljivost prijavitelja

Poziv je otvoren svim djelatnicima deset UNIC sveučilišta (izvanredni i redoviti profesori, nastavnici, predavači i dr.) koji izvode nastavu na kolegijima koji zadovoljavaju gore navedene uvjete. 


Rok za predaju prijava: 4. prosinca 2024. godine.


Za sve dodatne informacije o smjernicama i kriterijima, molimo preuzmite detalje poziva putem sljedeće poveznice.


Objavljen natječaj za multilateralnu znanstvenu i tehnološku suradnju u Dunavskoj regiji (2025.-2027.) 

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih objavilo je natječaj za prijavu zajedničkih istraživačkih projekata za razdoblje 2025.-2027. godine u okviru multilateralne znanstvene i tehnološke suradnje u Dunavskoj regiji. Cilj natječaja je poticanje znanstvenog napretka kroz financiranje mobilnosti istraživača i razvoj istraživačkih kapaciteta u regiji te omogućavanje mladim istraživačima da surađuju u međunarodnom okruženju.


Područja suradnje: Natječaj je otvoren svim znanstvenim disciplinama, uključujući društvene i humanističke znanosti.


Rok za prijavu: Prijave se podnose do 17. siječnja 2025. godine.


Financiranje

Svrha ovoga natječaja je potpora mobilnosti istraživača iz zemalja sudionica u provođenju zajedničkih istraživačkih projekata. Vezano uz to, osigurat će se sredstva za posjete i razmjene znanstvenika koji provode zajednička istraživanja. Strana pošiljateljica pokrit će troškove putovanja, smještaja i dnevnica svojih istraživača.

 

Financiranje će biti dostupno tijekom najviše dvije godine za suradnju na istraživačkim projektima koje su zajednički razvili i dovršili istraživači iz najmanje triju zemalja sudionica.

 

Financiranje će se osigurati za aktivnosti isključivo u sklopu sljedećih smjernica:


Broj zemalja sudionica Najviše sredstava po projektu

               3                         10.000 eura (5.000 eura godišnje)

               4                         12.500 eura (6.250 eura godišnje)

            5 i više                 15.000 eura (7.500 eura godišnje)


Ciljna skupina: Natječaj je namijenjen visokim učilištima i istraživačkim institutima. Prijavitelji moraju imati aktivan istraživački projekt koji financira nacionalno ili europsko tijelo.


Više informacija o uvjetima i postupku prijave potražite na službenim stranicama natječaja.


Objavljen treći poziv na dostavu projektnih prijedloga u sklopu Programa transnacionalne suradnje Središnja Europa 2021.-2027.

Program transnacionalne suradnje Središnja Europa 2021.-2027. objavilo je 3. poziv na dostavu projektnih prijedloga. Cilj poziva je stvaranje rješenja koja će učiniti periferalna i zaostala područja privlačnijima, a financirati će se projekti manjeg opsega, kraćeg trajanja i s manjim budžetom u usporedbi s klasičnim projektima iz prethodnih poziva.


Fokus projekata je na lokalnim i/ili regionalnim aktivnostima koje uključuju snažno sudjelovanje dionika te promiču dobro upravljanje kroz uključive i participativne procese. Također, cilj mora biti podrška društveno-ekonomskoj transformaciji kroz razvoj ljudskog kapitala, poboljšanje povezanosti i jačanje upravljačkih kapaciteta u ciljanom području.


U tom smislu za prijavitelje su otvorena 4 specifična cilja:


Projektni konzorcij mora uključivati najmanje tri financijska partnera iz tri države EU, pri čemu najmanje dva partnera moraju dolaziti iz programskog područja. Prihvatljivi projektni partneri uključuju:


Novost u odnosu na prethodne pozive su obavezne individualne projektne konzultacije s Zajedničkim tajništvom koje se moraju obaviti u razdoblju od 17. listopada do 3. prosinca 2024. godine. Bez sudjelovanja u ovim konzultacijama, projektni prijedlozi će biti proglašeni neprihvatljivima i neće se dalje razmatrati. 


U svrhu upoznavanja potencijalnih prijavitelja sa sadržajem poziva MRRFEU, u suradnji sa Zajedničkim tajništvom programa, za hrvatske prijavitelje organizira informativnu radionicu koja će se održati 29. listopada 2024. godine u virtualnom formatu s početkom u 10:00 sati. Prijaviti se moguće putem prijavnog obrasca


Poziv je otvoren do 10. prosinca 2024. godine, a više o pozivu možete pronaći na web stranicama Zajedničkog tajništva.


Poziv na dostavu projektnih prijedloga u okviru EIT Higher Education Institutions (HEI) Initiative



Europski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) objavio je i otvorilo novi Poziv na dostavu projektnih prijedloga u okviru EIT Higher Education Institutions (HEI) Initiative. Poziv nudi priliku institucijama visokog obrazovanja i poslovnim partnerima diljem Europe da surađuju na inovativnim projektima, s krajnjim ciljem pretvaranja sveučilišta u središta inovacija i poduzetništva.


Ovaj poziv ima za cilj financirati do 42 projekta, pri čemu svaki odabrani projekt ima ukupno trajanje od 25 mjeseci i ukupni proračun od 1,34 milijuna eura. Poziv će uključivati pristup u dva smjera, gdje će podnositelji projektnih prijedloga morati odabrati jedno od sljedećih područja na koje će se prijaviti:


Grupa A: Izgradnja kapaciteta za inovacije i poduzetništvo na visokim učilištima.

Grupa B: Izgradnja kapaciteta za inovacije i poduzetništvo na visokim učilištima za unapređenje Deep Tech.


Rok za prijavu je 12. prosinca 2024. godine, a kako bi se prijavitelje provelo kroz proces, održat će se niz informativnih radionica:


Sredstva će biti raspodijeljena kroz dvije faze:

Faza 1 (1. travnja do 31. prosinca 2025.): do 540.000 EUR

Faza 2 (1. siječnja 2026. do 30. travnja 2027.): do 800.000 EUR - Financiranje faze 2 ovisi o uspješnom završetku aktivnosti faze 1 i odobrenju EIT-a za Grant Agreement za razdoblje 2026.-2027.


Više o samom pozivu i kriterijima natječaja možete pročitati na linku


Drugi krug poziva EU4HEALTH 2024

HaDEA (Europska izvršna agencija za zdravlje i digitalno gospodarstvo) je objavila pozive za podnošenje prijedloga iz područja raka, mentalnog zdravlja, promicanja zdravlja i prevencije bolesti te primjene umjetne inteligencije u zdravstvu, u okviru Godišnjeg programa rada EU za zdravlje (EU4Health) za 2024. godinu:



Rok za podnošenje prijava je 22. siječnja 2025. godine, do 17:00 sati po srednjoeuropskom vremenu (CET).


EU4Health je četvrti i najveći od svih zdravstvenih programa EU-a. Program EU4Health odgovor je na krizu izazvanu COVID-19 i usmjeren je na jačanje otpornosti europskih zdravstvenih sustava. Program pruža financiranje nacionalnim tijelima, zdravstvenim organizacijama i drugim institucijama putem bespovratnih sredstava i javne nabave, pridonoseći zdravijoj Europi.


Otvoreni su novi natječaji za područje klastera 5 – Klima, energija i mobilnost 

Na temelju Radnog programa za razdoblje 2023. – 2025. za područje klastera 5 – Klima, energija i mobilnost, otvoreni su sljedeći Pozivi za prijavu projektnih prijedloga koji se zatvaraju 4. veljače 2025. godine



Opis tema i uvjeti prijave objavljeni su na portalu Funding and Tender opportunities te su dostupni na poveznicama Poziva.


Početak zaprimanja prijava za Dokazivanje inovativnog koncepta - Treći Poziv 

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske objavilo je otvoreni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava "Dokazivanje inovativnog koncepta - Treći Poziv" s ciljem povećanja tržišne spremnosti rezultata istraživanja i razvoja, te unapređenja inovacijskih kapaciteta poduzeća i znanstvenih organizacija.


Predmet poziva je dodjela bespovratnih sredstava mikro, malim i srednjim poduzećima, te istraživačkim organizacijama, za sufinanciranje pretkomercijalnih aktivnosti u početnoj fazi razvoja novih proizvoda, usluga i tehnoloških procesa, kako bi se utvrdio potencijal za komercijalizaciju, usmjerio daljnji razvoj i smanjio rizik investicije.


Posebni ciljevi Poziva:


Ukupna alokacija, odnosno iznos bespovratnih sredstava raspoloživ za dodjelu u okviru ovog Poziva je 6.399.893,82 EUR.


Najniži, odnosno najviši iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi:


Prijave se mogu podnijeti od 1. listopada do 2. prosinca 2024.


Sve ostale kriterije, zahtjeve koji se odnose na sposobnost prijavitelja i partnera te učinkovito korištenje sredstava i održivost projekta, kao i Upute za prijavitelje – možete potražiti na linku.


Otvoren je natječaj za MSCA Razmjenu osoblja za 2024. godinu

Otvoren je poziv na natječaj za Razmjenu osoblja za 2024. godinu u okviru djelovanja Marie Sklodowska-Curie (MSCA)


Natječaj se odnosi na konzorcijske projekte koji se provode putem kratkoročne međunarodne, međusektorske i interdisciplinarne razmjene osoblja u području istraživanja i inovacija. Jedan od ciljeva provedbe je prijenos znanja i vještina te povećavanje istraživačkih i inovacijskih kapaciteta organizacija kroz upućivanje istraživača, inovatora, administrativnog, tehničkog ili menadžerskog osoblja koje je uključeno u istraživačke aktivnosti u partnerske organizacije. Putem upućivanja sudionici će proširit svoje mreže, razmijeniti znanja, provoditi vrhunska istraživanja. 


Više informacija o natječaju dostupno je na stranicama Funding & tender opportunities portala, uključujući Vodič za prijavitelje i MSCA-NET blog. Za pronalazak konzorcijskih partnera preporučuje se koristiti MSCA matchmaking platformu


Natječaj je otvoren do 5. veljače 2025. godine. U okviru natječaja izdvojeno je 99,5 milijuna eura te se predviđa financiranje od oko 90 projekata. 


Natječaj za odabir inovativnih obrazovnih projekata koji se financiraju kroz UNIC VIP Fund for Virtual and International Educational Projects

U sklopu projekta Europska sveučilišta gradova u postindustrijskoj tranziciji (UNIC) otvoren je natječaj za odabir inovativnih obrazovnih projekata, koji će se financirati kroz UNIC VIP Fund for Virtual and International Educational Projects. 


Cilj natječaja je potaknuti nastavnike svih sveučilišta UNIC saveza da uključe virtualne međunarodne obrazovne suradničke aktivnosti u redovni kurikulum kroz postojeći ili novi kolegij. Fond pruža financijsku podršku za osmišljavanje, koordinaciju i provedbu tih aktivnosti.


Na natječaj se mogu prijaviti svi nastavnici (i predavači i lektori te ostali koji sudjeluju u nastavi) Sveučilišta u Zagrebu koji imaju ili će pronaći partnere (kolegice i kolege nastavnike) na barem jednom od sveučilišta UNIC saveza s kojima će organizirati suradničke nastavne aktivnosti za svoje studente.


S obzirom da se radi o novim inovativnim metodama koje se mogu primjenjivati u visokoškolskoj nastavi, nastavnici se mogu uključiti u UNIC radionice za nastavnike o virtualnoj razmjeni i suradnji u interkulturnom okruženju. Na radionicama će se učiti o metodama virtualne suradnje i imat će se mogućnost upoznati kolegice i kolege s kojima se mogu planirati i organizirati obrazovne aktivnosti virtualne suradnje i razmjene, a koje se mogu prijaviti za financiranje kroz VIP Fund.


Natječaj je otvoren od 16. rujna do 16. prosinca 2024. godine.


Više o inovativnim obrazovnim aktivnostima i ostalim detaljima natječaja možete pročitati u Vodiču za prijavitelje i na stranicama UNIC VIP Funda.


Javni poziv za dodjelu potpore za pretpregled projektnih prijedloga

Iskoristite priliku za unapređenje svojih projektnih prijedloga u okviru programa Obzor Europa uz pomoć vrhunskih stručnjaka i prijavite svoje projektne prijedloge na wideraexperts.eu portal kako biste ostvarili besplatnu stručnu provjeru i povratne informacije vrhunskih stručnjaka koji će vam pružiti preporuke za poboljšanje vaših projektnih prijedloga.


Tko se može prijaviti?


Prijavitelji iz Hrvatske koji pripremaju projektne prijedloge za pozive iz sljedećih dijelova programa Obzor Europa:



Prednosti korištenja ove usluge su pristup stručnim i profesionalnim povratnim informacijama, poboljšanje kvalitete projektnog prijedloga i veće šanse za uspješno dobivanje financiranja iz programa Obzor Europa.


Više informacija o mogućnosti prijave dostupno je i na stranici projekta NCP_WIDERA.NET uz detaljne upute za prijavu za ovu uslugu.


Javni poziv za dodjelu potpore za sudjelovanje na događajima umrežavanja u okviru programa Obzor Europa u jednom od šest klastera Stupa II - Globalni izazovi i europska industrijska konkurentnost i Europskih partnerstava Stupa II

Ostvarite potporu za sudjelovanje na odabranim susretima umrežavanja (brokerage events) u okviru programa Obzor Europa u jednom od šest klastera Stupa II - Globalni izazovi i europska industrijska konkurentnost i Europska partnerstva Stupa II.


Cilj potpore je povećati broj i kvalitetu prijava te osnažiti prijavitelje za sudjelovanje na inozemnim događajima umrežavanja (tzv. brokerage events) organiziranim uživo, u svrhu pronalaženja partnera za postojeći ili budući projekt, razmjenu ideja, znanja i iskustva te predstavljanja vlastite projektne ideje ili primjera dobre prakse. 


Popis susreta umrežavanja organiziranih u rujnu i listopadu 2024. godine, lokaciju i točno vrijeme možete pronaći na linku, a prijave se podnose najkasnije 30 dana prije dana održavanja događaja.


Više informacija o Javnom pozivu možete pronaći u dokumentu poziva i na sljedećem linku


OBZOR EUROPA - Oblak za suradnju u području europske kulturne baštine (ECCCH) 2024. (Klaster 2)

Otvoren je natječaj za podnošenje projektnih prijedloga za Oblak za suradnju u području europske kulturne baštine (ECCCH) za 2024. (Klaster 2 - Kultura, kreativnost i uključivo društvo) unutar programa Obzor Europa.


Poziv je namijenjen potencijalnim prijaviteljima iz kulturnog, kreativnog i tehnološkog sektora te uključuje pet različitih tema u području razvoja i implementacije alata i metoda za digitalnu platformu Oblaka:


• razvoj i implementacija alata i metoda za digitalizaciju i analizu dinamičkih objekata, procesa i praksi (combined data)


• razvoj i implementacija alata i metoda za dokumentiranje, međusobno povezivanje i organiziranje podataka


• razvoj i implementacija alata i metoda za obogaćivanje podataka (metadata)


• razvoj i implementacija alata i metoda za visoku kvalitetu interakcije s posjetiteljima i objektima kulturne baštine (stvaranje interaktivnog sadržaja, VR tehnologija i multimedija…)


• razvoj i implementacija alata i metoda na temelju tehnologije digitalnih blizanaca (objekti kulturne baštine), pohranjenih u Oblaku, a koji su namijenjeni za proučavanje, konzervaciju i obnovu objekata u području kulturne baštine


Datum otvaranja poziva: 18. 6. 2024.


Datum zatvaranja poziva: 22. 1. 2025.


Više informacija o otvorenom pozivu možete pronaći na nacionalnom portalu Obzor Europa. 


Ako aktivno tražite odgovarajuće europske partnere za projektne konzorcije u području klastera 2., pozivamo Vas da pogledate platformu za umrežavanje Horizon Europe Cluster 2 Networking Platform (Net4Society). Registracije su otvorene do 31. 12. 2024.