ODRŽANE RADIONICE

Dana 26. siječnja 2024. održana je informativna radionica na Ekonomskom fakultetu, Sveučilišta u Zagrebu koja je bila posvećena predstavljanju programa Erasmus+. Naglasak je potom bio na suradničkim partnerstvima, jačanje kapaciteta u visokom obrazovanju te Jean Monnet aktivnostima. Prezentaciju je vodila Vesna Kotarski, dipl. oec., voditeljica Ureda za EU projekte Sveučilišta u Zagrebu. 

Uvodnu riječ je održala izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić, prodekanica za strateška partnerstva i projekte Ekonomskog fakulteta Zagreb, te naglasila važnost radionice kako bi se zainteresiranim kolegama pružile nužne informacije za olakšavanje procesa prijava projektnih prijedloga. 

Potom je Vesna Kotarski, dipl. oec. predstavila ključne aspekte trenutnog Erasmus+ programskog vodiča za razdoblje 2021-2027, uključujući inovacije poput malih partnerstava, Europskih sveučilišta i centara za stručnu izvrsnost. Uz opće ciljeve i prioritete programa te strukturu aktivnosti KA2 i KA3, istaknula je novi financijski model, s posebnim naglaskom na značajke Lump sum financiranja.

Drugi dio radionice bio je posvećen pitanjima nastavnog osoblja te uvidu u proces prijave na Ekonomskom fakultetu Zagreb te ulozi Ureda za projekte. Radionicu je zaključila izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić te istaknula važnost projekata za Ekonomski fakultet Zagreb, potičući sve nastavnike na aktivno sudjelovanje u procesu prijava.

Dana 29. studenoga 2021. održana je radionica u organizaciji Ureda za projekte EFZG. Radionicu je otvorila prodekanica izv. prof. dr. sc. Sanja Sever Mališ navodeći važnost projekata za naš Fakultet, ali i pojedince. Posebno je istaknula projekt obnove od posljedica potresa kao strateški projekt Fakulteta. Prodekanica izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić prezentirala je aktivnosti na projektu COLECO čiji je voditelj od strane Sveučilišta u Zagrebu, nakon čega su gospođe Zorana Barišić i Ana Butković iz Ministarstva znanosti i obrazovanja predstavile program Obzor Europa i potpore Europskog istraživačkog vijeća.

U drugom dijelu radionice, voditelj projekta SHARE Covid 19, izv. prof. dr. sc. Šime Smolić predstavio je projekt kroz izlaganje na temu "Neplanirani zdravstveni, ekonomski i socijalni učinci uslijed odluka o kontroli pandemije Covid 19: Spoznaje iz studije SHARE".

Potom su gospođa Sandre Vidović i gospodin Ivan Makovec prezenitirali aktivnosti Marie Sklodowska-Curie kroz postdoktorske stipendije, doktorske mreže i razmjene osoblja.

Radionicu je zaključila prodekanica izv. prof. dr. sc. Kosjenka Dumančić pozivom svih zainteresiranih na prijavu novih projektnih prijedloga i uključivanje u postojeće o čemu su sve informacije dostupne na stranici Projekti EFZG-a

**Potpora Europske komisije proizvodnji ove publikacije ne predstavlja potporu sadržaju koji odražava samo stavove autora i Komisija ne može biti odgovorna za uporabu sadržanih informacija.

Druga radionica Projektnoga tima Ekonomskoga fakulteta održana je 5. veljače 2019. godine pod nazivom “Mogućnosti prijave europskih projekata u visokom obrazovanju”. Prodekanica Ekonomskoga fakulteta izv. prof. dr. sc. Sanja Sever Mališ otvorila je radionicu, pozdravila sve sudionike i ukratko predstavila ciljeve Projektnoga tima Ekonomskoga fakulteta. Na radionici je sudjelovao i prodekan Ekonomskog fakulteta prof. dr. sc. Oliver Kesar koji je svim sudionicima zaželio puno prijavljenih, odobrenih i provedenih projekata. 

Glavna tema radionice bila je predstavljanje mogućnosti u okviru prijave projekata u visokom obrazovanju koje pruža Europska unija. Detaljno je predstavljena mogućnost prijave projekata u okviru programa Erasmus+, ključna mjera 2 (KA2) Suradnja za inovacije i razmjena dobre prakse odnosno Strateška partnerstva u području obrazovanja, osposobljavanja i mladih. Pored toga, mogućnosti koje pruža projekt Horizon2020 također su detaljno predstavljene sudionicima radionice, a dan je i osvrt na Odluku Ministarstva znanosti o poticanju prijava na takve projekte. Konačno, predstavljeni su i trenutno otvoreni projekti Europskih strukturnih i investicijskih fondova u okviru Operativnog programa konkurentnost i kohezija. 

Sudionici su dobili dodatne informacije nastavno na prvu radionicu održanu 24. siječnja 2019. godine, a koje su neophodne za pokretanje prijave određenih projekata u okviru europskih projektnih programa. Radionica je rezultirala promišljanjem o novim idejama i mogućnostima prijava na europske projekte u visokom obrazovanju odnosno na projekte sklopu programa Erasmus+.

Prva radionica Projektnoga tima Ekonomskoga fakulteta održana je 24. siječnja 2019. godine pod nazivom “Prijava projekata u okviru poziva Erasmus+ za 2019. godinu”. Dekan Ekonomskoga fakulteta prof. dr. sc. Jurica Pavičić pozdravio je sve sudionike radionice i zaželio puno uspjeha u prijavama i provođenju projekata, a pozdravnoj riječi pridružio se je i prodekan Ekonomskoga fakulteta doc. dr. sc. Božidar Jaković. 


Ključna mjera 2 Suradnja za inovacije i razmjena dobre prakse odnosno Strateška partnerstva u području obrazovanja, osposobljavanja i mladih bila je osnovna tema prvoga dijela, dok je u drugom dijelu radionice osnovna ideja bila približiti mogućnosti prijave projekata u okviru Jean Monnet projekta programa Erasmus+.

Sudionici su dobili osnovne informacije nužne za pokretanje prijave određenih projekata u okviru programa Erasmus+. Radionica je rezultirala promišljanjem o novim idejama i mogućnostima prijava na projekte u sklopu navedenoga programa.